Mniej znaczy więcej – wszyscy znamy tę popularną maksymę, która w przypadku urządzania małej łazienki wydaje się być szczególnie cenną radą.

  To prawda, że właściciele małych łazienek nie mają łatwego zadania, jeżeli chcą urządzić pomieszczenie funkcjonalnie i zgodnie z ulubioną stylistyką. Niewątpliwie trzeba iść na kompromis, a wybierając konkretne elementy wyposażenia bardzo uważnie przeanalizować ich kształty i formaty pod kątem użytkowania całej przestrzeni. Zbyt wyszukane formy mogą nie tylko spowodować, że pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze bardziej ciasne i przeładowane sprzętami, ale także zajmą sporo rzeczywistej powierzchni łazienki.

Nowoczesne, proste formy utrzymane w minimalistyczne stylistyce to najbezpieczniejszy wybór do do małej łazienki. Filigranowe umywalki, podwieszane miski w.c. o uproszczonej formie i zaoblonych kształtach sprawią, że nawet małe wnętrze będzie wydawać się przestronne. Zapewnią aranżacji tak pożądaną lekkość, a użytkownikom odczuwalną wygodę.

Wybierając umywalkę sięgajmy po modele o szerokości 45-50 cm, a w przypadku owalnych mis o cienkich ściankach wygodne korzystanie zapewnią także te najmniejsze – o średnicy ok. 40 cm. Istotny jest także dobór umywalki ze względu na sposób montażu. Umywalkę meblową najlepiej kupować w komplecie z szafką. Model z otworem na baterię nie pozostawi zbyt wiele miejsca na łazienkowe akcesoria, ale będzie dobrym rozwiązaniem do tych najmniejszych pomieszczeń, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na wersję z otworem na bocznym racie. Nieco więcej miejsca na drobiazgi zapewnimy sobie wybierając umywalkę nablatową.

Powodzenie w urządzaniu małej łazienki uzależnione jest od dobrego projektu i planu działania. Tutaj nie ma miejsca na zmiany w trakcie, a większość decyzji trzeba podjąć na etapie projektu. Jeden z takich wybór dotyczy armatury pod kątem sposobu montażu. Wybierając klasyczne rozwiązania do strefy umywalki, czyli modele stojące musimy zapewnić dla nich miejsce – na rancie umywalki lub blacie. Dobrym rozwiązaniem do małej łazienki są baterie podtynkowe. Montaż elementów podtynkowych musi być wykonany na etapie prac wykończeniowych, ale w efekcie podkreśli to minimalistyczny styl wnętrza oraz wrażenie przestronności. Zapewni także większą swobodę w kwestii wyboru umywalki, a przy okazji zaoszczędzimy nieco miejsca do ustawienia niezbędnych drobiazgów.

Także w strefie sanitarnej podtynkowe modele spłuczek ze stelażem do montażu zawieszanej miski w.c. sprawdzą się małej łazience lepiej niż tradycyjne stojące WC kompakty. Sam sanitariat zajmie mniej miejsce, a przestrzeń nad zabudową stelaża można wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania.